Z okazji Dnia Świadomości Autyzmu i jednocześnie pierwszych “urodzin” naszego bloga chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim naszym czytelnikom za to że jesteście. To dobry czas na zrobienie małego podsumowania, snucie planów itp.
Geneza projektu
Równo rok temu oficjalnie uruchomiliśmy projekt “Autyzm Bez Cenzury”, w którym bez tabu poruszamy tematy spektrum autyzmu, ADHD i neuroróżnorodności.
Inspiracją do stworzenia tego projektu były nasze własne doświadczenia, ponieważ przez ponad 40 lat żyliśmy z poczuciem swojej “odmienności”, ale zupełnie nieświadomi tego co jest jej przyczyną.
Totalny przypadek zetknął nas z wiedzą o spektrum autyzmu i sprawił że odnaleźliśmy w tym samych siebie. Obraz nas samych, jako osób będących w spektrum autyzmu, wyjaśniał tyle różnych tematów których dotąd nie rozumieliśmy, że zaintrygował nas i skłonił do dalszych poszukiwań. Potwierdzenie naszych podejrzeń przez profesjonalnie przeprowadzoną diagnozę okazało się jednak dopiero początkiem drogi odkrywania samych siebie.
Tematyka spektrum autyzmu dość szybko stała się jedną z naszych fiksacji. Zgromadziliśmy sporą wiedzę na ten temat, i uznaliśmy że spróbujemy się tą wiedzą oraz naszą perspektywą i życiowym doświadczeniem podzielić z szerszym gronem. Jesteśmy przekonani że ludzi takich jak my, nieświadomych przyczyny swojej odmienności jest znacznie więcej. Wg szacunków osoby w spektrum autyzmu stanowią pomiędzy 1% a 3% społeczeństwa – to znaczy że nawet 1 na 33 osoby może być w spektrum.
Widzimy że w społeczeństwie nadal brakuje rzetelnej wiedzy o tym czym faktycznie jest spektrum autyzmu i że nadal pokutują błędne stereotypy. Osoby w spektrum często znacząco się między sobą różnią, nie ma jednolitego opisu osób ze spektrum, jednej listy objawów. Prawda jest taka że “jeśli znasz jedną osobę w spektrum, to nadal znasz TYLKO JEDNĄ osobę w spektrum”.
W związku z tym że sami relatywnie niedawno poznaliśmy prawdę o sobie i dowiedzieliśmy się czym faktycznie jest spektrum autyzmu, naszą misją stało się propagowanie tej wiedzy i pokazywanie na własnym przykładzie (ale nie tylko) jak wygląda świat widziany oczami autystyka.
Podsumowanie pierwszego roku działania bloga
Trochę pracy udało się zrobić w tym roku. Tego co napisaliśmy wystarczyłoby na książkę.
Trochę liczb:
- 58 wpisów na blogu,
- 181 stron A4 tekstu,
- ponad 76 tysięcy napisanych słów,1
- ponad pół miliona znaków,2
- 24 przeczytane książki z tej tematyki,3
- ponad 400 godzin pisania i redagowania (i pewnie ze 25 litrów kawy wypitych w trakcie)
- niezliczona ilość przecinków postawionych niezgodnie z regułami, 😉
- ponad 7 tysięcy wejść na bloga (nie jest to dużo, ale jak na niszowy blog który dopiero zaczyna działalność i nie jest promowany to uważamy że nie jest najgorzej).
Równolegle prowadzimy też małą “bazę wiedzy” z ponad 50 hasłami, chociaż tu musimy się przyznać że trochę ciągle nam brakuje czasu żeby rozwinąć tą część projektu.
Plany
Wygląd bloga
Ze statystyk Google wynika że większość osób wchodzi na nasz blog z urządzeń mobilnych. Nasz blog trochę nie jest do tego dostosowany, co zapewne powoduje utrudnienia w czytaniu.
Jesteśmy świadomi problemu, i planujemy popracować nad responsywnością bloga aby ułatwić poruszanie się z urządzeń mobilnych. Być może zmieni się też szata graficzna – zobaczymy co Marta wymyśli.
Media społecznościowe
W tym roku planujemy też rozpocząć aktywność w mediach społecznościowych, żeby dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Zamierzamy zacząć od konta na Facebooku i kanału na Tiktoku. Marzy nam się również regularne publikowanie materiałów na Youtube, chociaż na to chwilowo brakuje nam mocy przerobowych.
Dlatego chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić do polubienia naszych kont, ponieważ Wasze polubienia będą dla nas świetną motywacją do pracy. 4
Autyzm Bez Cenzury na Facebook’u
Promowanie bloga
Prawdopodobnie w tym roku spróbujemy zacząć znacznie aktywniej promować bloga.
Ale w tej kwestii możecie pomóc też Wy – czytelnicy. Prosimy o udostępnienie linka do bloga do wszystkich, którzy mogą być zainteresowani tematem. 🙂
Podziękowania
Specjalne podziękowania należą się naszej nieocenionej beta-readerce Anicie, za cierpliwe sprawdzanie wszystkich wpisów i wskazywanie miejsc które wymagają poprawy (zwłaszcza z perspektywy osoby neurotypowej).
- Ciężko policzyć ile słów i znaków zostało napisanych a potem usuniętych, żeby napisać “to samo tylko inaczej”. Ale na pewno było ich niemało, szacuję że co najmniej 25% tego co zostało opublikowane. ↩︎
- Licząc ze spacjami (standard wydawniczy) ↩︎
- I cała wishlista czekająca na zakup ↩︎
- Tak, zgadza się, na razie świecą one pustką 😉 ↩︎